Türkiye'nin yakın geleceğini yakından ilgilendiren konu: SAĞLIKLI YAŞLANMAK

Türkiye’nin yakın geleceğini yakından
ilgilendiren konu: SAĞLIKLI YAŞLANMAK

 

Yaşlanma sürecinin dikkatle planlanması gereken bir süreç olduğundan yola çıkan TÜSAD Geriatri Çalışma Grubu’nun mesajları, medyada geniş yankı buldu.  “Sağlıklı yaşlanmak ve yaşlı nüfusu aktif bir şekilde hayatın içerisinde tutmak giderek daha fazla önem kazanıyor” diyen Geriatri Çalışma Grubu’nun medyada çıkan haberlerini derledik.

 

Dünyanın genelinde nüfus giderek yaşlanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, 2012 yılında yüzde 7,5 olan yaşlı (65 yaş üstü) nüfus oranının 2023 yılında yüzde 10,2, 2030 yılında yüzde 12,9, 2040 yılında yüzde16,3, 2060 yılında ise yüzde 22,6 olması bekleniyor. Türkiye’de yaşlı nüfus son beş yılda yüzde 24 artarak 2021 yılında 8 milyon 245 bine ulaşmış durumda.

Ülkemizde 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası’nda yaşlanma süreci konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bir dizi etkinlik düzenleniyor. Türkiye Solunum Araştırmaları (TÜSAD) Geriatri Çalışma Grubu da bu farkındalık haftası kapsamında sağlıklı yaşlanma ve yaşlılık sürecini doğru planlama konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla kapsamlı bir iletişim faaliyetine imza attı. Yazılı, sözel ve görsel medyada büyük ilgi gören bu çalışmalardan bazılarına sizler için derledik:

 

Bir Nefes Sıhhat #12 Serap Akçalı Duru

TÜSAD İdari Yöneticisi Hatice Yıldırım Somuncu, Yaşlılara Saygı Haftası vesilesiyle yaş almış bireylere saygı ve bakım konusunda tüm dünyaya örnek olan Türkiye’deki güncel durumu, TÜSAD Geriatri Çalışma Grubu Başkanı Serap Akçalı Duru ile konuştu.

Podcasti dinlemek için tıklayınız.

 

Doç. Dr. Serap Akçalı Duru, Hürriyet’e konuştu

metin, gazete içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

TÜSAD Geriatri Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Serap Akçalı Duru, Hürriyet’e verdiği özel demeçte şu mesajları verdi: “Bugüne kadar Avrupa’da, nispeten daha sosyal devletlerin olduğu yerlerde yaşlı bakımevleri ve huzurevleri yaygındı. Ancak sonradan bu modelin de yaşlıları sosyal hayattan daha çok kopardığı ve hapsettiği fark edildi. Şu anda dünya bizim modelimize dönüyor. Aile fertleri ile vakit geçirmeleri yönünde çalışmalar yapılıyor. Yaşlılar, aile ile birlikte olmalı ve sosyalleşmeli. Örneğin Türkiye’de mutlu olduğunu beyan eden yaşlı bireylerin oranı yüzde 56,2 oldu. Bu insanlar mutluluklarının en büyük kaynağı olarak ise ailelerini ve çocuklarını, torunlarını söyledi. Biz kültürel olarak bu anlamda güçlüyüz. Düzenli yürüyüşler yapmak, sohbet etmek ve mümkünse hafif koşullarda çalışmalarını sağlamak çok önemli.”

Haberin devamını okumak için tıklayın.

 

TÜSAD hekimleri Duru ve Uysal, NTV Haber Bülteni’nin konuğu oldu

TÜSAD Geriatri Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Serap Akçalı Duru ve üyesi Doç. Dr. Pelin Uysal, haber kanalı NTV’de haber bültenine telefonla bağlanarak, mesajlarını izleyicilerle paylaştılar. Duru, yaş almış bireyler için önerilerini paylaşırken, Uysal da gelişmiş ülkelerde yaşlı nüfusun arttığına dikkat çekerek, bu durumun sağlık hizmetlerinde düzenlemeler yapmayı gerektirdiğine vurgu yaptı.

metin, ekran, ekran görüntüsü içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

 

Doç. Dr. Pelin Uysal, Kanal 24’te sağlıklı yaş alma sürecini anlattı

kişi, açık hava, çayır, poz içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

TÜSAD Geriatri Çalışma Grubu Üyesi Doç. Dr. Pelin Uysal’ın demeç verdiği bir diğer haber kanalı ise Kanal 24 oldu. Uysal, sağlıklı yaş alma sürecinin iyi planlanması gerektiğine vurgu yaptı. Yayınlanan haberde Uysal’ın anne ve babasıyla da bir röportaj gerçekleştirildi.

TÜSAD’ın sağlıklı yaşlanma konusundaki mesajları Radyo-1’de

TÜSAD Geriatri Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Serap Akçalı Duru, Türkiye’nin en geniş kapsamaya sahip radyo kanalı TRT Radyo-1’e konuk olarak, dünyada ve Türkiye’de yaşlı bireyler konusundaki en son istatistikleri paylaştı. Duru ayrıca, yaş almış bireylerin hayata daha fazla katılımının teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Basın açıklaması hem sağlık hem de haber portallarında geniş yer buldu

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında TÜSAD Geriatri Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Serap Akçalı Duru tarafından bir basın açıklaması yapıldı ve yaşlılığın yalnızca biyolojik değil sosyal ve kültürel değerlerden de etkilenen kompleks bir süreç olduğuna dikkat çekildi.  Söz konusu açıklama, başta sağlık medyası olmak üzere, pek çok yayında kendine yer buldu.

Winally haberini okumak için tıklayınız.