Kurallara uyalım, koronavirüse bayram ettirmeyelim.

 

BASIN AÇIKLAMASI                                                                                               28.07.2020

 

TÜSAD, KURBAN BAYRAMI BOYUNCA PANDEMİ TEDBİRLERİNDEN TAVİZ VERİLMEMESİNİ İSTEDİ

 

Koronavirüse bayram ettirmeyelim

 

Solunum Derneği TÜSAD, Covid-19’un etkileri sürerken Kurban Bayramı’nda başta mesafe olmak üzere uyulması gereken tedbirleri bir kez daha hatırlattı. TÜSAD Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, kurban etlerinin iyi pişirilmesinden bayramlaşmaya kadar bir dizi tedbiri elden bırakmamak gerektiğini vurguladı. Kömürcüoğlu, “Kurallara uyalım, koronavirüse bayram ettirmeyelim” dedi.

 

Normalleşme sürecinde pandemi tedbirlerinin gevşemesine ilişkin endişeler taşıyan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Kurban Bayramı öncesinde önemli hatırlatmalarda bulundu. TÜSAD Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, 11 Mart 2020 tarihinden bu yana çok kolay bulaşan ve öldürücü olabilen ciddi bir salgın hastalıkla karşı karşıya olduğumuza dikkat çekerken, Covid-19 pandemisinden korunma yollarına özenle devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Kurban alımından kesimine, etlerin pişirilmesinden bayramlaşmaya kadar özenle hareket etmek gerektiğini anlatan Kömürcüoğlu, “Tedbiri elden bırakmayıp, kurallara uyalım, koronavirüse bayram ettirmeyelim. Bayramı kutlayan biz olalım” dedi.

 

“İzolasyon önlemlerinin gevşetilmesinden sonra hastalık sıklığındaki düşüş hızı azaldı ancak hastalığın toplum için riskinin ortadan kalktığını söyleyemeyiz” diyen Kömürcüoğlu, şu uyarıyı yaptı: “Her ne kadar normalleşme yolunda adımlar atmaya çalışsak da hastalık toplum içinde hız kesmeden yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Tıbbi maskeler yüzde 100 koruyucu değil, maskeye rağmen yakın temasla bulaşma olabiliyor.”

 

GEÇMİŞ BAYRAMLAR GİBİ OLMAYACAK

Bu yılki Kurban Bayramı’nı geçmiş yıllarda olduğu gibi kutlayamayacağımızı belirten Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, uyulması gereken temel kuralları şöyle sıraladı:

  • Kurban alımı ve kesimi sırasında da maske takılmasına, yakın temastan kaçınılmasına dikkat etmeliyiz.
  • Her bayram elini öpmeye gittiğimiz, çok kıymet verdiğimiz büyüklerimiz Covid-19 kapsamında çok daha fazla ağır hastalık geçirme ve hatta ölüm riski taşıyor. Bu nedenle mümkün olduğunca yakınlarımızın bayramını telefon veya bilgisayarlar ile teknolojiyi aktif kullanarak kutlayalım.
  • Zorunlu hallerde açık alanlarda birbirinde 2 metre mesafeli oturmaya dikkat ederek onları ziyarete gidelim. Tokalaşmak, sarılmak, el öpmek gibi bayramlaşma alışkanlıklarından kaçınmak gerekiyor.
  • Kurban etlerinin iyi pişirilmesine dikkat edilmesi gerekiyor.
  • Bayram sofralarında omuz omuza oturmayalım, herkes tabağını eline alıp, mesafeli oturmaya dikkat etsin.
  • Misafir ziyaretleri sonrası evlerde herkesin ortak kullandığı kapı kolları, lavabo vb. alanlar alkol bazlı dezenfektan ile dezenfekte etmeliyiz.

 

Detaylı Bilgi İçin:

Özlem Güller Ünal 0(216) 9702129 / 0(555) 2559401

[email protected]

 

TÜSAD HAKKINDA

Göğüs hastalıkları alanında ülkemizin ilk bilimsel meslek kuruluşu olarak 22 Haziran 1970 yılında İstanbul’da kurulan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), halen Türkiye genelindeki 4.300 üyesi ile “halkın akciğer sağlığını korumak” amacı doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Toplumsal ve mesleki eğitimi, araştırmaları destekleyerek halk sağlığının korunmasına yönelik faaliyetler yürüten TÜSAD, “Tükenmeyen bir nefesle” sloganı ile 50 yıllık geçmişinde 41 ulusal kongre, sayısız bilimsel toplantı, sempozyum, iki dünya kongresi ile bilinçlendirme ve farkındalık projelerine imza attı.