COVİD 19 Geriatri Önerileri

COVİD 19 Geriatri Önerileri

HASTALIK RİSKİNİ AZALTMAK SİZİN ELİNİZDE…..

Değerli  Büyüklerimiz,

Dünyadaki birçok ülke SARS- CoV-2 virüsünün neden olduğu hastalık (Covid 19) ile mücadeleye devam etmektedir. Bu hastalığın herhangi bir yaş aralığında değil tüm insanlığı tehdit ettiğini ve herkesin kendini riskli grupta sayarak davranması gerektiğini unutmamalıyız. Ancak günümüze kadar elde edilen veriler özellikle 65 yaş ve üzeri nüfusun daha ağır bir tabloda hastalığı yaşadığını, alınacak tedbirlere uyulmasının son derede önemli olduğunu göstermektedir. Kesinleşmiş bir tedavi ve aşısı olmadığından hastalık riskini azaltmak için alınacak her türlü önlem çok önemlidir. Korunma, erken tanı ve erken tedavi ile ancak Covid-19 mücadelesi yapılabilir.

Aşağıda sıralayacağımız önlemlerin hayatınızı evinize koronavirüsden uzak, sağlık ve mutlulukla sığdırmanıza yardımcı olacağını düşüncesindeyiz;

-Öncelikle,  salgının gerek dünyada gerekse ülkemizde devam etmesi nedeniyle evden çıkmamanız ve misafir kabul etmemeniz en önemli tedbirdir. Ateş,  öksürük ve nefes darlığı gibi Covid 19 hastalığı belirtilerini göstermeyen kişilerinde koronavirüs taşıyabileceğini unutmayınız.

-Diğer insanlar ile sarılma,  tokalaşma ve yakın temas göstereceğiniz durumlardan uzak durunuz.

-Koronavirüs oldukça bulaşıcıdır. Öksürük ve hapşırma ile hızla yayılabildiği için etrafınızdaki kişiler ile en az 1.5-2 metre mesafeyi koruyunuz, oturduğunuz odayı böyle bir durumda  havalandırınız.  Siz ve etrafınızdaki  herkesin öksürmesi, hapşırması durumunda  tek kullanımlık kağıt mendil  ile ağız ve burnu kapatmasını yada dirsek iç kısmını  kullanmasını önermekteyiz.

-Koronavirüsü taşıyan kişilerin olduğu bir ortamda öksürük ve hapşırma ile ortaya dökülen damlacıklar her türlü yüzeyde bulunabilir. Dokunmanız durumunda ellerinizi yüzünüze, gözünüze  ve ağzınıza değdirmeyiniz. Böyle bir temasa maruz kalırsanız yada kalmasanız da  kişisel bakımınızı sürdürmek için ellerinizi ve yüzünüzü sık sık yıkayınız.

-Su ve sabun en iyi temizleyicilerdir. Ayrıca % 70 alkol bazlı el antiseptiklerini de kullanabilirsiniz. En az 20 saniye  süre ile elin tüm yüzeyini yıkayınız.

-Hasta insanlardan uzak durunuz.

-Ev içinde koronavirüs bulaşan birisi yok ise maske takmanıza gerek yoktur. Hasta kişiler maske takmalıdır. Sizde dışarı çıkmanız gerekli ise mutlaka maske takınız.

-Birlikte yaşadığınız kişilerin dışarı çıkmaları gerekli ise eve dönüşlerinde mümkünse kıyafetlerini girişte bir oda da çıkarmaları  ve havalandırmaları gereklidir.  Dışarıda kullanılan kıyafetler  60-90 derecede yıkanmalıdır.

-Havlu, tarak, nevresim, bardak, kaşık gibi kişisel kullanılan malzemelerin ortak kullanımı önerilmemektedir.

-Dışardan alınan her türlü paketli ve paketsiz ürün üzerinde koronavirüz bulunabilir. Bu nedenle ürünler havalandırılmalı ve yıkanabilen taze meyve sebzeler yıkanmalıdır. 

-Kronik bir hastalığınız var ise hekiminizle mutlaka irtibatta olunuz. Kullanmakta olduğunuz yüksek tansiyon, şeker ve astım gibi hastalıkların ilaçlarının kesilmesi doğru değildir.

-Grip ve zatürre aşısı için mutlaka hekiminiz ile görüşünüz. Grip aşısı daha çok sonbaharda önerilmektedir. Zatürre aşısı ise evden çıkmamanız nedeniyle ve hekim kontrolünde ileriki bir tarihte yapılabilir.

-Kitap okumak, bulmaca çözmek, film izlemek, puzzle ve maket yapmak gibi kişisel uğraşlar  evde vakit geçirebilmenin en güzel yollarındadır.

-Endişe ve kaygılarınız arttığında yakınlarınız ve doktorunuz ile paylaşınız.

Beslenme önerileri

-Birçok hastalıkla mücadele için ve sağlıklı yaşlanma için dengeli, düzenli beslenme önemlidir.

-Sebze, meyve ve proteinden zengin gıdalar tüketilmelidir.

-Günlük  vitamin ve mineral ihtiyacı doğal beslenme ile sağlanmalı,  D vitamini için direk güneş ışığından faydalanılmalıdır.

-Yeterli  ve düzenli uyku sağlığımızın devamı için gereklidir.

-Günlük yapacağınız basit hareketler kas gücünüzü artıracaktır. Ayrıca hareketsiz kalmak kan dolaşımını yavaşlatarak kanın pıhtılaşmasına neden olabilir.  Yapılabildiği kadar günlük düzenli egzersizi  tavsiye etmekteyiz.

-Su hayatımızın olmazsa olmazıdır. Günde 1.5-2 litre su içiniz.

-Sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durunuz.

Destek Hatları

Ülkemizde Vefa Sosyal Destek Grubu,  polis, jandarma, bekçi, AFAD personeli gibi kamu çalışanlarından oluşan ve koronavirüs nedeniyle evlerinden çıkamayan, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan  vatandaşlara yardım amacıyla kuruldu.

Kaymakamların koordinasyonunda oluşturulan, İlçe Vefa Sosyal Destek Grubuna başvurular çağrı merkezleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Vefa Sosyal Destek Grubu’na 112, 155 ve 156 çağrı merkezlerinden ulaşılabilirsiniz.

Ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi koronavirüs ile ilgili şikayetleriniz gelişirse hekiminizi, TC Sağlık Bakanlığımızın ALO 184 Koronavirüs danışma hattını arayabilirsiniz.

Sizlerin, yaşadığınız olaylar ve tecrübeler ile geleceğin şekillenmesine ışık tuttuğunuzun bilincindeyiz. Bu nedenle siz değerli büyüklerimizin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesi için alınacak önlemlere uymanızı ve ihtiyaç halinde yakınlarınız, hekiminiz ve destek hatları ile irtibata geçmenizi önermekteyiz.

TÜSAD Geriatri Çalışma Grubu